Pravidelnost ve stravě, kdy nemáme mezi jídly příliš dlouhé pauzy, nám dokáže zajistit dostatek energie, lepší náladu i menší únavu.
Vždyť když jsme hladoví, dokážeme být nevrlí, což souvisí s nižší hladinou krevního cukru. Náš mozek se pak zaměří na získávání potravy a schopnost řešit problémy jde mírně stranou. S tím se pojí, že pokud máme velký hlad, je nám někdy úplně jedno, co sníme. Často pak saháme po sladkostech. Ty nám sice energii doplní, ale jen na malou chvíli. No a pokud už nesáhneme po sladkém, dost možná sníme mnohem větší porci klasického jídla, než by tomu bylo, kdybychom zařadili třeba odpolední svačinu.
A že vás někdy oběd zaplácne tak, že se po něm ještě hůře soustředíte a bojujete s únavou? To zase může souviset s příliš velkou porcí nebo nadbytkem tuku v jídle. Zkuste si proto příště raději dát dopolední svačinu a porci na oběd trochu odlehčit.
Jídelníček je nejlepší uspořádat tak, abyste jedli před větší aktivitou (ať už jde o sport či práci), alespoň 3 denní jídla byla složena ze zdroje bílkovin, sacharidů, menšího množství tuku a ovoce nebo zeleniny, a aby mezi jídly nevznikaly pauzy delší než 4-5 hodin. Pokud trpíte chutěmi na sladké, může to být známka toho, že jste v předchozí části dne nejedli dostatečně a stálo by za to přidat třeba pravidelnou odpolední svačinu.