Jezte jídlo s nízkým obsahem sacharidů a s dostatkem zdravých tuků.
Dobré tuky i cukry
Ideální jídelníček neexistuje, ale optimální pokrm přesně pro vás můžete servírovat při každém jídle.
Většina moderních diet a výživových směrů představuje žebříčky vhodných potravin i těch zcela škodlivých a doporučuje, jak často byste měli jednotlivé suroviny jíst. Chvíli to může fungovat a možná i dosáhnete kýženého obvodu pasu, ale jakmile přestanete dodržovat rozpis, nebo se začnete řídit svými chutěmi, vaše tělo zaujme původní nebo o trochu větší rozměry.
Chcete-li si dlouhodobě udržet svoji figuru, mít dostatek energie na sport, výchovu dětí, výlety do přírody i na přemýšlení v práci, věnujte výběru vhodných potravin pozornost.
Základem naší výživy je dostatečný příjem všech vitaminů, minerálů, stopových prvků a energie. Tu tělo získává ze všech potravin, ale z některých ji dokáže uvolňovat postupně, čímž má zajištěný stabilní přísun energie, z jiných ji zpracuje okamžitě, což můžete vnímat jako náhlý příliv sil, který rychle následuje ochablost, malátnost a únava. Řídí to slinivka břišní uvolňováním inzulinu do krevního řečiště tak, aby hladina cukru byla stále stejná. Pokud ji rozkolísáte pokrmy příliš sladkými nebo s vyšším podílem sacharidů, musí je zpracovat zvýšenou aktivitou a tím také zvyšuje hladinu cukru v krvi. To je třetí nejčastější důvod předčasného úmrtí podle WHO, růst počtu diabetiků smutnou statistiku jen potvrzuje.
Potraviny s nízkým obsahem sacharidů mají nízký glykemický index, to znamená, že se z nich energie uvolňuje postupně a vy máte delší pocit sytosti, avšak ne plnosti. Poznáte je snadno – jsou přirozené barevné, voňavé, celozrnné a nezpracované. Patří mezi ně zelenina, luštěniny, maso, ryby, mléčné výrobky, ořechy a semínka a v menší míře ovoce, celozrnné obiloviny, brambory nebo ovocné šťávy. Obecně platí, že potraviny s nižším glykemickým indexem jsou bohaté na zdraví prospěšné látky – vitaminy, minerály, vlákninu, bílkoviny.