Naložte si vlastní kimchi
Připravte se na zimu, posilte imunitu a podpořte trávení. Ve střevech odehrává nejen trávení potravy, ale i využívání všech živin a udržení rovnováhy organismu. Funkci střev můžeme podpořit nejsnáze například probiotiky. Tyto živé bakterie najdeme v jogurtu, kefíru, zákysu, podmáslí, ale i v plísňových sýrech nebo fermentovaných potravinách, například oblíbeném kysaném zelí, kvašených obilovinách či nápojích.
Připravte si:
1 čínské zelí, 50 g mořské soli, 850 ml vody, 20 g mletého chilli koření, 40 g rýžové mouky, 8 g mleté lahůdkové papriky, 2 mrkve, ½ bílé ředkve, 1 pórek, 2 jarní cibulky, 1 větší jablko, 70 g čerstvého zázvoru, 3 stroužky česneku,100 ml rybí omáčky
Jak na to?
1. Čínské zelí nakrájejte na kostky 4 x 4 cm a vsypte je do velké mísy. Sůl rozmíchejte ve 300 ml vody, přelijte přes zelí a nechte 12–15 hodin odležet. Občas promíchejte.
2. V hrnci zahřejte 500 ml vody, vmíchejte chilli a nechte směs přejít varem. Mezitím promíchejte rýžovou mouku s 50 ml studené vody na hustou kaši. Vlijte ji do převařené vody s chilli, přidejte mletou papriku a rozmíchejte. Nechte zchladnout.
3. Mrkev a bílou ředkev oloupejte a nakrájejte na drobné nudličky (julienne) nebo nastrouhejte na struhadle. Pórek dobře promyjte a nakrájejte na tenké plátky, jarní cibulku na silnější plátky. Zelí sceďte a promíchejte s připravenou zeleninou.
4. Jablko oloupejte, zbavte jádřince a nakrájejte na plátky. Zázvor a česnek oloupejte a rozmixujte (stačí mixér na smoothie) s rybí omáčkou a jablkem dohladka. Vlijte do připraveného nálevu z rýžové mouky s kořením,
rozmíchejte a přelijte přes zeleninu.
5. Zakryjte víčkem a nechte alespoň 3 dny při pokojové teplotě odležet a zkvasit. Pak uložte do lednice.