Pohyb, spánek, dech, voda a jídlo nám umožňují žít.
Zatímco na dýchání nebo spánek asi těžko zapomenete, v náročnějších obdobích lze pravidelný pohyb a stravování a dostatečný pitný režim lehce vynechat. Výsledkem je zpomalení myšlení, pak fungování těla a nakonec nemoc. Dopřejte si stejnou péči a pozornost, kterou věnujete práci. Nejspíš se při ní také soustředíte jen na jednu činnost, po jejím dokončení si krátce odpočinete a pokračujete v další. Když si nepřejete být rušeni, prostě zavřete dveře a ztlumíte si telefon. K jídlu přistupujte stejným způsobem.
Snídaně, oběd, večeře a svačinky rozdělují den do přirozených celků. Představte si každou přestávku jako váš osobní rituál, při kterém nabíráte síly na další část vaší cesty. Ztlumte si zvonění, odložte telefon a počítač, připravte si to, na co máte chuť a se vší pozorností to snězte. Vychutnejte si každé sousto, vnímejte, jak se chutě a vůně pokrmu rozvíjejí a jaké myšlenky a nápady vás napadají. Jakmile dojíte, zůstaňte ještě chvíli sedět, mozek dá tělu signál, že jedna činnost končí a jiná může začít. Přirozeně tak dokončíte rituál jídla a „strávíte“ nejen oběd, ale i všechny pocity.
Pro dobré trávení a stimulaci pohybu střev doporučují lékaři hluboký nádech a výdech, při kterých zapojíte břišní svalstvo. Rovně se posaďte a alespoň pětkrát se prodýchejte. V józe na to existuje přímo pozice vajrasana – sed na patách se vzpřímenými zády. Pět minut v této pozici má na tělo prý stejný účinek jako 30 minut chůze. Využijte přestávku na jídlo naplno.